• Boleslavská 199, 293 06, Kosmonosy, CZ
  • +420 326 711 711
Vánoční dárky zaměstnanci stále více obstarávají přes mobil. 

Vánoční dárky zaměstnanci stále více obstarávají přes mobil. 

Prosinec je již tradičně z hlediska využití pracovní doby obdobím, kdy dochází k největšímu rozptýlení zaměstnanců a největšímu poklesu jejich pracovního výkonu. Nejinak tomu bude i v roce 2016. V rozmezí od 1. do 20. prosince vzrostla ve firmách a institucích v ČR míra zneužívání pracovního času meziročně o další 3 minuty na 95 minut denně. Podle druhu profese tento výsledek znamená, že zaměstnanci v průměru stráví mimopracovními aktivitami přibližně třetinu svého celkového aktivního času na pracovním počítači či mobilním telefonu. Dokládají to analytická čísla společnosti truconneXion, která pomáhá firmám zjišťovat, jak zaměstnanci využívají svěřenou výpočetní techniku.

„Trend okrajování pracovní doby ve prospěch soukromých aktivit zaměstnanců platí v předvánočním období již pátý rok po sobě - na vině jsou zejména intenzivní předvánoční nákupy a blížící se vánoční a novoroční svátky, jejichž příprava se stále více přesouvá na internet,“ uvádí Martin Hnízdil, AuditPro manažer společnosti truconneXion.

V prosinci 2016 je zase o něco hůře: soukromé aktivity na internetu vezmou v předvánočním období průměrnému zaměstnanci 95 minut denně, což je o tři minuty více než před rokem.

Statistice mimopracovních činností dominuje nakupování dárků, které představuje více než 50 % soukromých aktivit. Češi stále více pořizují dárky přes mobil.

 

K dalším důvodům poklesu pracovní morálky před koncem roku se vedle dominantního nakupování dárků řadí sociální sítě, které již nahradily dříve dominantní podíl soukromé pošty. V popředí statistiky nejfrekventovanějších privátních aktivit na internetu se dlouhodobě drží plánování programu vánočních či novoročních svátků a zimní dovolené. Neustále také roste podíl kalendářů a fotoknih z vlastních fotografií, jejichž příprava spolkne více pracovního času, ale také různých péefek a přáníček distribuovaných přes sociální sítě a soukromé e-maily,“ vysvětluje Martin Hnízdil.

Dárky pod stromeček Češi stále více pořizují přes mobil

Jak prokazují zjištění společnosti truconneXion, čeští zaměstnanci nijak nezaostávají za trendem nakupování na mobilních zařízeních. Už loňské Vánoce prokázaly, že z porovnání počítačů a mobilních zařízení vycházejí chytré telefony a tablety jako mnohem dynamičtější médium pro online nakupování.

Letošní nakupování pod stromeček tento trend ještě zvýraznilo: podíl přístupů na weby elektronických obchodníků v předvánočním období se z prostředí mobilních telefonů meziročně zvýšil o 8 %, obdobně - o 6 % - vzrostl také čas, který zaměstnanci tráví na mobilech mimopracovními činnostmi. Naproti tomu obdobně vynaložený čas na počítačích za stejnou dobu klesl o 6 procent. „Uživatelsky přívětivé platební technologie a aplikace určené pro mobilní telefony si Češi během posledních dvou let důvěrně osvojili - z čísel, která máme k dispozici, je zřejmé, že je pro ně ve většině případů pohodlnější realizovat nákup z mobilního prostředí,“ dodává Martin Hnízdil ze společnosti truconneXion.

Riziko zneužívání pracovní doby poroste s dalšími aplikacemi pro mobilní telefony

Lze předpokládat, že po telefonu budeme sahat stále častěji s tím, jak dále porostou možnosti jeho využívání - například v blízké době se v souladu s trendem budeme intenzivněji telefon využívat jako digitální peněženku pro placení v kamenných i internetových obchodech. Aplikace pro finanční transakce v chytrých telefonech se rozšíří do všech oblastí obchodování a podobný průběh lze očekávat i u aplikací pro oblast dopravy, zábavy či vzdělávání.

S tím jak bude naše koexistence s mobilními telefony snazší a intuitivnější, poroste pro zaměstnavatele další riziko zneužívání tohoto média pro mimopracovní účely i v pracovní době. Obavy by z toho měly mít zejména firmy, které u svých zaměstnanců nijak nevyhodnocují jejich čas strávený na internetu. Podle statistiky společnosti truconneXion jejich podíl meziročně vzrostl velmi pozvolna ze 41 % na 42 %“- znamená to tedy, že v současné době využívání pracovní doby prostřednictvím softwarových nástrojů monitoruje 58 % společností v České republice.

„Specializovaný software je dnes jediným relevantním nástrojem, bez jeho nasazení nemá zaměstnavatel šanci poznat, jestli zaměstnanec u počítače nebo mobilního telefonu skutečně pracuje, anebo jen práci předstírá. Jako optimální varianta z pohledu efektivity a bezpečnosti se ukazuje průběžný management a monitoring aktivit na firemních zařízeních, který poskytuje vedení firem dlouhodobý přehled o pracovní morálce zaměstnanců.

Varování: Chytré telefony jsou návykové. Platí to i o Vánocích.

Pro bezmála polovinu „vysokofrekvenčních“ uživatelů chytrých telefonů v ČR by na mobilech mělo stát upozornění - pozor, jsou návykové. Jako „vysokofrekvenční“ charakterizují odborníci uživatele, kteří po telefonu sáhnou více než padesátkrát denně.
Jak prokázaly odborné studie, četnost využívání mobilního internetu je nepřímo úměrná schopnosti soustředění či dokonce schopnosti prožívat štěstí. Blížící se Vánoce mohou lidé vzít jako příležitost k procvičování pravidel preventivního chování, tak aby jim vše pronikající mobilní technologie nenarušovaly nejen jejich pracovní výkonnost, ale také jejich osobní vztahy a soukromí, které každý z nás potřebuje.

Nejen o svátcích, ale i během všedních dnů bude muset mít chytrý mobil v našem životě jasně dané místo s tím, že budeme jasně respektovat jasně dané hranice, kam už ho nepustíme. Psycholog Michal Walter doporučuje užívat mobilní telefon přiměřeným způsobem, vypínat jej nebo přepínat do tichých režimů, když nechceme, aby nás rušil v práci či soukromí. „Hranice si musíme nastavit sami a dbát na to, aby nebyly překračovány. Všechno je to naše svobodná volba. Koneckonců každý mobilní telefon má tlačítko, kterým se dá vypnout,“ zdůrazňuje Michal Walter na závěr fakt, že bychom nikdy neměli připustit, abychom se stali sluhou či dokonce otrokem tohoto přístroje.